Przeprowadzenie pogrzebu zmarłego jest bardzo popularną formą pożegnania zmarłego w Rzeczypospolitej Polskiej. Pogrzeb odbywa się najczęściej w parafialnym kościele, a ciało zmarłego jest chowane w grobie na cmentarzach komunalnych lub parafialnych. Pochowanie zmarłego może mieć różny charakter, lecz są pewne prawa, które regulują całą uroczystość. Niewiele osób wie, ale można dokonać pochówku zmarłego bez mszy świętej i księdza. Czy grób to jedyna możliwa forma pochówku zmarłego w Polsce? Istnieje naprawdę niewiele udogodnień pośmiertnego spoczynku.

Co to jest pochówek?

Pochówek to grzebanie ciała zmarłego człowieka. Już od wielu wieków była to uroczystość bardzo ciekawa. W wielu kulturach do tej kwestii podchodzono na różne sposoby. Możliwości było naprawdę całkiem dużo, ponieważ religie świata były odmienne. Pochówek to ogólnie miejsce, w którym ma zostać złożone ciało. Pogrzeb to cała uroczystość związana z pewną tradycją, obrzędem, ale także panującymi różnymi obyczajami. A tych naprawdę było całkiem dużo, a niektóre z nich zapadły historykom w pamięci. Nie chodzi tu oczywiście o znane nam grzebanie ludzi w ziemi w trumnie czy urnie. Ciało jest najczęściej zapakowane do drewnianej trumny, ale jeśli rodzina zdecyduje się na spalenie ciała to jego szczątki trafią do urny.

Jakie są formy pochówku zmarłego na świecie?

Na całym świecie można znaleźć ciekawe formy pochówku zmarłego. Różne państwa dopuszczają nieco bardziej pierwotne formy pożegnania się ze zmarłym. Zgoda na takie zachowanie wydaje odpowiedni urząd w danym państwie. W niektórych azjatyckich państwach, nadal możliwy jest pochówek powietrzny, a wiąże się to z pozostawieniem ciała zmarłego na pożarcie zwierzętom. Są to najczęściej żerujące ptaki drapieżne, takie jak sępy. Innym ciekawym miejscem pochówkiem może być stos, na którym ciało zmarłego jest palone wraz z jego całym przybytkiem. Bardzo podobnie postępowało się w Europie z żołnierzami, którzy byli paleni ze swoimi broniami, a kobiety z ozdobami. Wikingów chowano w łodzi. Przenosząc się do przeszłości, w Afryce ludzie zjadali zmarłego, a w Chinach pozostawiano ciała w jaskiniach. Do dziś można spotkać ciekawe pochówki. Do rzeki Ganges w Indiach wrzuca się prochy zmarłych osób, prosząc o lepsze życie dla zmarłego.

Czy jedyną formą pochówku w Polsce jest grób?

Co ciekawe, niewiele osób wie, że istnieje jeszcze jedna możliwość. Niestety, nie będzie tu scen, jak w amerykańskim filmie. Prochy w urnie nie mogą stać w naszym domu, a także grób na podwórku lub w ogrodzie nie jest możliwy. Czy jedyną formą pochówku w Polsce jest grób? Nie do końca, lecz możliwości nie ma zbyt wiele. Poza umieszczeniem szczątków zmarłego w grobie na cmentarzu, możliwe jest rozrzucenie jego prochów w morzu. Tylko w tym przypadku nie trzeba złożyć ciała osoby zmarłej w grobowcu na cmentarzu. Zdobyta wiedza w ostatnich latach i opracowania w encyklopedii sprawia, że coraz częściej ludzie decydują się na wykorzystanie urn do pochowania szczątków zmarłego lub ekologicznych trumien, aby nie niszczyć środowiska.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *